Ana Sayfa Hastalıklar Doktorlar Anlaşmalı Kurumlar Video Ulaşım
KBB’de koruyucu hekimlik Boğaz hastalıkları Baş ve boyun hastalıkları Kulak hastalıkları Burun hastalıkları
Horlama ve uyku Ses hastalıkları Baş dönmesi ve denge bozuklukları Diğer Hastalıkılar
KBB’de koruyucu hekimlik
Gürültü nasıl oluşur?
Kulağı tanıyalım
Bebeğim duyuyor mu?
Kulağın yaşlanması
Gürültünün etkileri
Gürültüye bağlı işitme kayıpları
Kendi gürültümüz
Stres
Uyku ve gürültü
Hipertansiyonunuz mu var apnenize baktırın
Kulak sağlığımız tehlikede
Desibel cehennemi: gürültülü dünyada yaşam
Türkiye'de durum
GÜRÜLTÜYE BAĞLI İŞİTME KAYIPLARI

160 dB ses şiddetinin üzerindeki şiddet, kulak zarını yırtar. Kemikçikler yerlerinden ayrılabilirler. Gürültü bazen geçici bir işitme kaybına yol açabilir. 4.000 Hz'i 5 dB'de duyarken, 20 dB'e kadar açmak gereği hissedilebilir. Birkaç saat veya gün sessiz ortamda dinlenen kulak, eski işitmesine kavuşabilir. Bu duruma temporary shift (geçici kayma) diyoruz. Ancak iç kulak hücreleri harap olursa işitme kaybı kalıcıdır. Buna ise permanent shift (kalıcı kayma) denir.

80 dB üzeri ses şiddeti, dış tüylü hücrelerde akustik travma yapar. Çünkü bu hücreler seslere daha hassastırlar. Bu hücreler ölürlerse, iç hücreleri uyarmak için 40­50 dB daha fazla ses şiddeti uygulamak gerekir. Tüylü hücrelerin ölümü, geri döndürülemez işitme kayıplarına yol açar. TVnin elektronik devrelerinin yanması gibi bir durum ortaya çıkar. TV cihazında devreler değiştirilebilir, ama insanın iç kulağına yeni tüylü hücre yerleştirmek bugün için mümkün görünmemektedir. Hele bu hücreleri imal etmek hiç mümkün değildir.

Gürültünün şiddeti tek başına işitme kaybı nedeni değildir. Titreşimlerin frekans dağılımı, süresi, başlangıç şekli, gürültünün oluştuğu ortam, işitme kaybını etkileyen faktörlerdir. Örneğin aynı şiddet ve frekanstaki bir gürültü, tek noktadan çıkıyorsa başka, çok noktadan çıkıyorsa başka türlü etkiler. Çok noktadan çıkan gürültü, kulağı daha olumsuz etkiler ve işitmeyi daha çok bozar.

Süre-şiddet ilişkisi gürültünün tehlike boyutunu gösterir. Aynı şiddet ve frekansta tekrarlayan sesler devamlı sesten daha zararlıdır.

ME&Dİ Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Merkezi
Dikilitaş Mahallesi Hakkı Yeten Caddesi Yeşilçimen Sokak No:23 Fulya
Beşiktaş İstanbul

Tel : 0212 306 44 20– 306 44 21

info@me-di.com.tr

www.acibadem.com.tr

webatolyesi